id: 38821
Назва: Фіторемедіація дерново-підзолистого ґрунту за вирощування нектаропилконосних рослин в умовах Полісся
Автори: Разанов С.Ф., Куценко М.І.
Ключові слова: дерново-підзолистий ґрунт, нектаропилконосні рослини, фіторемедіація, вегетативна маса, насіння, радіоактивні речовини.
Дата публікації: 2025-04-24 07:59:26
Останні зміни: 2025-04-24 07:59:26
Рік видання: 2025
Аннотація: Ґрунтове середовище характеризується накопиченням різноманітних речовин, у тому числі і токсичних, таких як радіонукліди. У процесі експлуатації земельних ресурсів кількість токсич-них речовин постійно змінюється внаслідок їх колообігу. Частина токсикантів у ґрунти надхо-дить природнім шляхом з породою та атмосферними опадами, а частина – в результаті техно-генної діяльності населення.Останнім часом більшість радіоактивних речовин надходить у ґрунт, зокрема в орний його прошарок, внаслідок використання атомної енергетики, особливо під час різноманітних аварій та хімізації галузі рослинництва. За таких умов виникає потреба в контролі за радіоактивними речовинами в ґрунтах та проведенні заходів щодо підвищення їх екологічної безпеки. Одним із високоефективних екологічних заходів щодо зниження вмісту в ґрунтах радіоактивних елементів є фіторемедіація.Ми виявили, що нектаропилконосні рослини, такі як буркун білий, розторопша плямиста, голова-тень круглоголовий, еспарцет піщаний, люпин вузьколистий, фацелія пижмолиста та вика яра, мають певну схильність до накопичення у своїй біомасі 137Cs, 40K, 226Ra та 232Th, що може бути ефективним при комплексному підході до відновлення порушених ґрунтів сільськогосподарських угідь, які зазнали техногенного забруднення.У результаті проведених досліджень встановлено, що ефективність фіторемедіації дерново-під-золистого ґрунту залежала від ботанічного походження рослин, урожайності та виду радіоак-тивних речовин. Найвищий рівень винесення з ґрунту радіоактивних речовин з урожаєм некта-ропилконосних рослин спостерігався за 40K. Сумарна маса радіоактивних речовин 137Cs, 40K, 226Ra та 232Th, яка виноситься з урожаями та пилконосними рослинами, становить до 7 978 374,2 Бк з 1 гектару.У зростанні регресії винесення з дерново-підзолистого ґрунту радіоактивних речовин з урожаєм нектаропилконосних рослин спостерігається така послідовність: фацелія пижмолиста → вика яра → буркун білий → еспарцет піщаний → головатень круглоголовий → розторопша плямиста → люпин вузьколистий.
URI: http://socrates.vsau.edu.ua/repository/getfile.php/38821.pdf
Тип виданя: Статті у наукових фахових виданнях України (Copernicus та інші)
Видавництво: Український журнал природничих наук. 2025. № 11. С. 213-222. DOI: https://doi.org/10.32782/naturaljournal.11.2025.23
Розташовується в колекціях :
Ким внесений: Адміністратор
Файл : 38821.pdf Розмір : 709270 байт Формат : Adobe PDF Доступ : Загально доступний

Збільшити

Система "Сократ"  |   Офіційний сайт Copyright © 2013, математика Є.А.Паламарчук, дизайн Р.О.Яцковська